Jazz
Na prelome XIX-XX storočia. medzi deťmi afrických otrokov, ktorí boli proti svojej vôli odvlečení z vlasti, vznikol zvláštny a očarujúci hudobný smer. Dnes je táto hudba známa ako jazz.
Medzi hlavné znaky tohto štýlu patrí improvizácia a polyrytmus založený na synkopácii. Táto hudba bola zvláštna svojou rytmickou a trochu vyzývavou energiou. Odvážny a nepredvídateľný jazz lákal stále viac fanúšikov, pretože jedna skladba sa dala hrať zakaždým novým spôsobom. Hudobníci mali slobodu tvorivej improvizácie. V jazzových skladbách môžete pozorovať harmonickú kombináciu rôznych prvkov iných smerov: synkopa ragtime, zmyselnosť blues atď. Ideálnym druhom sprievodu sa stal hudobný sprievod rôznych nástrojov.
Podľa legendy bol Charles Bolden (Buddy) prvým vodcom populárneho jazzového orchestra. Čoskoro si New Orleans vypočulo jazzové vystúpenia Freddieho Kepparda, Kinga Olivera, Jelly Roll Mortona, Louisa Armstronga a ďalších. Rozšírenie predaja platní a rádia urobili jazzovú hudbu populárnou.
Prvou legendou jazzu v Európe je gitarista J. Reinhardt, ktorý je známy už od 30. rokov 20. storočia, dnes má každá krajina svojich talentovaných hudobníkov a Slovensko nie je výnimkou. Peter Lipa je jazzman, ktorý je považovaný za „otca slovenského jazzu“ a spoluzakladateľ mnohých kapiel (Struny, Blues Five, Revival Jazz Band, Višegrad Blues Band atď.).
Známym interpretom je aj Kamil Mikulčik, sólista slovenskej jazzovej kapely Fragile. V roku 2009 sa zúčastnil na súťaži Eurovision Song Contest spolu s jazzovou speváčkou Nelou Pociskovou s duetom Let ‘tmou. Trio „AMC“ je rovnako talentované zoskupenie, ktoré v roku 2018 bolo ocenené cenou verejnosti za disk „Ad Fontes“ v súťaži o najlepší jazzový slovenský disk. Do tohto zoznamu by sa mal zaradiť aj Daniel Salontay, sólista skupiny Longital. Je známym interpretom oceneným Asociáciou jazzových hudobníkov Slovenska.
Dnes džezový hudobný smer zhromažďuje a združuje okolo seba talentovaných interpretov z celého sveta a ich počet len narastá.