Folk
Folk je druh populárnej hudby, ktorá spája tradičný folklór s populárnou hudbou. Štýl sa začal rozvíjať v 20. storočí, keď ľudový smer začal prenikať do más a nahradil ľudový revival.
Ako sa zrodil folk
S rozvojom rozhlasu a nahrávania zvuku spoznávali hudobníci a poslucháči kreativitu rôznych regiónov. Prvým umelcom, ktorý prispel k šíreniu ľudového štýlu v masovej kultúre, bol v 30. a 40. rokoch 20. storočia performer V. Guthrie.
Hlavnými hudobníkmi v 40. a 60. rokoch boli P. Seeger a F. Oakes, no za skutočného „otca“ ľudovej hudby sa považuje spevák Bob Dylan. Bol to on, kto ukázal, ako sa vytvárajú moderné kompozície vychádzajúce z tradičného ľudového štýlu.
Šesťdesiate a sedemdesiate roky boli pre folk obdobím rozkvetu a transformácie vďaka spojeniu s popom a rockovými štýlmi. Novým žánrom sa stala „protestná hudba“, úzko spätá s politickými motívmi tých čias. Folklórne mixy predviedli kanadskí hudobníci G. Lightfoot, B. Cockburn, R. Givens, J. Mitchell a mnohé kapely. Klasickým príkladom ľudovej hudby je pieseň „El Condor Pasa“ od Simon & Garfunkel. A takéto hity nenapísali ľudia, ale profesionálni hudobníci.
Moderný folk má mnoho podžánrov – napríklad folk-punk, anti-folk, indie-folk, freak-folk, psychedelický, neo-folk a mnoho ďalších nezvyčajných zmesí.
Slovenský folk
Na Slovensku ľudová hudba vznikla aj z ľudového folklóru. Hudba slovenského folku je bohatá na piesňové žánre: epické, každodenné, lyrické a robotnícke piesne. Medzi prvými nástrojmi je známa pastierska fajka, fouiara a gajdy.
Z husitských, zbojníckych a historických piesní sa vyvinul moderný folk Slovenska. Názov sa objavil okolo polovice 20. storočia. a dodnes sa folk naďalej spája s inými hudobnými štýlmi a zostáva populárny medzi hudobnými fajnšmekrami.
Zo známych slovenských ľudových interpretov môžeme pokojne označiť kapelu „Hrdza“ z Prešova. Predvádzajú autorské skladby S. Gibartiho, inšpirované folklórom Prjaševskej oblasti. Hudobníci do svojej hudby úspešne pridávajú etnické prvky iných národností a rock. Hrdza vystupujú na rodnom Slovensku, ale svoju kreativitu zdieľajú aj na festivaloch v Poľsku a Českej republike a na turné v Slovinsku, Rakúsku, Nemecku a Maďarsku. Z ďalších populárnych ľudových interpretov môžeme spomenúť aj kapelu Tante Elze, ľudového speváka zŠtefana šteca, Lukáša Adameca, Adama Ďuricu a mnohých ďalších.
Ak ste navštívili inú krajinu, určite by ste mali spoznať miestnu ľudovú hudbu a spoznať dušu ľudí, ktorí tam žijú!